
Często pytana o to co robię, gdy odpowiadałam, że pracuję w branży IT jako projektant UX, to padało szybko kolejne pytanie. Czyli kim jesteś? Co Ty tak naprawdę robisz i czym się zajmujesz?
Faktycznie w Polsce jest to ciągle jeszcze dosyć nowy obszar i nie każda organizacja posiada u siebie sztaby i zespoły projektantów UX, ale w wielu krajach i w wielu znanych firmach rola projektanta UX nabrała bardzo dużego znaczenia i posiada ogromny wpływ na pracę w całej organizacji. Chociaż i w Polsce jest już dosyć spore grono zarówno w dużych jak i małych firmach, startupach, gdzie rola projektanta UX ma bardzo duże znaczenie. Można znowu zapytać: ale dlaczego? Na co ten projektant tak wpływa? o czym decyduje?
A mianowicie…. niektóre z firm, obserwując spadki swoich dochodów, były zmuszone zacząć się zastanawiać nad przyczyną tego zjawiska. Gdy wykonano wówczas badania zachowań użytkowników, okazywało się, że wykrycie źródła problemu, pozwala nie tylko go rozwiązać ale i znacząco na tym zarobić.
Właśnie dlatego, że w dzisiejszych czasach chcąc zaistnieć na rynku, pełnym podobnych do siebie konkurencyjnych usług oraz produktów, trzeba wyróżnić się czymś wyjątkowym. Nawet sama promocja i niska cena nie wystarczy, a zresztą nie o to chodzi, żeby obniżać ceny w nieskończoność. Dlatego dobry user experience (czyli doświadczenie użytkownika), pozwala wyróżnić się na tle istniejącej konkurencji, bo klienta nie tylko trzeba umieć pozyskać, ale także trzeba umieć go zatrzymać. Klient musi być zadowolonym użytkownikiem, musimy zyskać jego zaufanie, satysfakcję i lojalność wobec Naszej marki i to na długie lata.
Zastanówmy się przez chwilę sami… jak to jest w Naszym przypadku? Jak często instalujemy jakąś aplikację np. zamawianie posiłków, a potem zaraz szybko ją odinstalujemy, bo Nam się nie podoba, bo nie jest intuicyjna, bo denerwuje nas to, że zrobienie procesu zamówienia np. pizzy jest bardzo skomplikowane, a my chcemy mieć produkt na już, bo jesteśmy głodni i nie chcemy przechodzić przez 5 formularzy a na końcu proponują nam sałatę z ryżem, skoro my mamy w tym czasie ochotę na pizzę i nie chcemy zamawiać tego przez 20 minut wypełniając nudny formularz, skoro w innej aplikacji wystarczy zalogować się tylko przez media społecznościowe i gotowe.
Tym bardziej w dzisiejszych czasach, gdzie każdy chce mieć wszystko sprawnie, na już, na szybko, a w dodatku żeby to było dostarczone ładnie, miło i przyjemnie. Dopiero wtedy po zakupie czujemy satysfakcję, że Nas doceniono i wyróżniono, że oferta była spersonalizowana, a ktoś zadbał o to, że chcemy korzystać z takich usług więcej i częściej.
Projektanci tworzą nie tylko piękne przedmioty, ale także użyteczne i funkcjonalne usługi przy zastosowaniu innowacyjnych technologii na którymi pracuje zespół programistów. Chcą poznać użytkowników od strony ich potrzeb, zachowania, wnikając częściowo z jednej strony w dziedzinę zachowań (nawet z pogranicza psychologii), a z drugiej strony łącząc wymagania technologiczne, tak aby zaprojektowany przycisk wart był miliony dolarów.
Rola projektanta UX jest wieloaspektowa: zajmuje się strategią biznesową, analizuje rynek i konkurencję, zbiera wymagania i bada potrzeby użytkowników, dba o content marketing i design produktu, a także o jego rozwój, wykonuje testy użyteczności i weryfikuje etapy prac w projekcie, odpowiada za kolejne iteracje produktu przy integracji nowych wymagań. Rola projektanta UX jest złożona, bo po części rozumie zasady marketingu, po części musi mieć w sobie sporo z grafika, po części ma w sobie coś z PM’a, a na końcu musi wszystkie założenia i wymagania przekazać do realizacji zespołu pracującego po stronie IT, tak aby w efekcie finalnym, klient, który otrzyma dany produkt nie miał najmniejszych wątpliwości, jak z niego korzystać, i by cały proces był intuicyjny.
I jeszcze jedno, UX to nie UI i nie grafik.
Chociaż często UX również zajmuje się UI, z tym, że należy pamiętać, że UX to doświadczenie użytkownika, a UI to interakcja między użytkownikiem, a systemem komputerowym. Oba zagadnienia są więc dopełniające, bo jeśli aplikacja, wygląda dobrze, ale jest trudna w użyciu, to przykład dobrego UI i grafiki, ale ze słabym UX i odwrotnie, gdy aplikacja, jest bardzo użyteczna, ale wygląda mało ciekawie, jest przykładem świetnego UX i słabego UI i grafiki.
Projektant UX to trochę taki architekt projektowania domów. Architekt przygotowuje/rozrysowuje cały plan: rozmawia z klientem, słucha czego oczekuje, jak to ma wyglądać, gdzie co ma być rozmieszczone. Potem przekazuje to do szeroko pojętej ekipy budowlanej, która zajmuje się realizacją domu, bo to od pracy wszystkich tych osób łącznie zależy czy efekt końcowy wprawi klienta w zachwyt.
Firmy, które posiadają projektantów UX/UI, myślą nie tylko o zaspokajaniu aktualnych potrzeb użytkowników, lecz także chcą wyjść użytkownikowi naprzeciw, odgadywać jego przyszłe zainteresowania i być w stanie im sprostać.
Dbając o potrzeby swoich klientów, w Nexio Management również poszukujemy specjalisty z obszaru UX – Senior UX Researchera, który wraz z zespołem weźmie udział w zaprojektowaniu i przeprowadzeniu pełnego procesu badawczego u naszego Klienta. Zachecamy do aplikowania. Dołącz do Nexio Management Team.