You are currently viewing Tester vs. Programista

Tester vs. Programista

  • Post author:

   Czytając sylabus do ISTQB trafiłam na ciekawy dział: „psychologia testowania”, postanowiłam coś o tym napisać.

Praca testera nie polega tylko na wykonywaniu testów, ale również na współpracy z programistami. Na testerze spoczywa bardzo ciężkie zadanie, przekazanie „tej złej” informacji, że coś nie działa. Na swojej drodze spotykamy różnych programistów, niektórzy nie są zadowoleni, że znaleźliśmy błąd. Należy jednak pamiętać, że mamy wspólny cel, chcemy żeby nasz klient był zadowolony z efektu końcowego naszej pracy.

Żródło: http://testerka.pl

Tak jak wspomniano w sylabusie, testerzy oraz kierownicy testów muszą posiadać duże umiejętności interpersonalne,  aby sprawnie przekazywać informację dotyczącą błędów oraz istniejącego ryzyka w projekcie. Powinniśmy dbać o dobre relacje dla lepszej efektywności naszej pracy.

Nie jest łatwo słyszeć że popełniło się jakiś błąd i być za to obwinianym. Dlatego przekazywanie informacji o napotkanych błędach powinno być w sposób delikaty, neutralny  i nie powinno być w tym krytyki. Przekazywane przez nas informacje muszą być jasne, zrozumiałe i oparte na faktach.

Komunikacja to słowo klucz, czasami lepiej coś obrócić w żart niż niepotrzebnie się kłócić.

Źródło: www.alx.pl 

Warto docenić pracę drugiej osoby, pochwalić za to co ta osoba zrobiła. Wystarczy kilka miłych słów np. „Świetna robota, szybko uporałeś się z błędem”. Bazując na własnym doświadczeniu spokojnie mogę powiedzieć, że to naprawdę daje rezultaty. Wszystkim lepiej się pracuje jak w firmie panuje dobra atmosfera. Dzięki współpracy z programistami możemy być lepsi w tym co robimy, gdyż mają ogromną wiedzę i warto czasem posłuchać jaki jest ich punkt widzenia lub podejście do tematu.

Często nasz sposób myślenia jest inny, tester jest nastawiony na wykrywanie defektów i weryfikację produktu. Programista natomiast jest nastawiony na zaprojektowanie i wykonanie produktu.  Musimy pamiętać że mamy jeden cel, chcemy stworzyć produkt najwyższej jakości

Źródło: www.reddit.com