You are currently viewing Język angielski w IT: Jak nauczyć się płynnie posługiwać językiem obcym?

Język angielski w IT: Jak nauczyć się płynnie posługiwać językiem obcym?

  • Post author:

Najważniejszym językiem, który powinien poznać każdy programista, jest język angielski. Większość oficjalnych i nieoficjalnych materiałów dotyczących programowania powstaje właśnie po angielsku. Również w pracy – często zdarza się konieczność porozumiewania się w tym języku z klientem lub programistą z innego kraju. Jak poprawić swój angielski, by stać się lepszym programistą?

Otocz się językiem

Zacznij korzystać wyłącznie z materiałów w języku angielskim:

  • czytaj książki (nie tylko techniczne) po angielsku – bardzo pomocnym urządzeniem jest Kindle, na którym możesz zainstalować słownik i sprawdzać znacznie trudniejszych słów i zwrotów
  • oglądaj tutoriale i seriale, a także słuchaj podcastów wyłącznie po angielsku
  • w komputerze i telefonie zmień domyślny język na angielski
  • wielu słówek możesz także nauczyć się, sprawdzając co znaczą teksty Twoich ulubionych piosenek.

Skorzystaj z darmowych kursów

Dzięki nim nauczysz się nowych słówek i zwrotów. Polecam takie strony, jak Duolingo czy Memrise.

Na YouTube znajdziesz też darmowe lekcje języka angielskiego, także te nagrywane przez profesjonalistów. Pamiętaj, że sama nauka z kursów to zbyt mało, by płynnie mówić w języku obcym. Bardzo ważne jest utrwalanie tych wiadomości przez mówienie i pisanie w danym języku. Odradzam natomiast „wkuwanie” słówek – wiedza uzyskana w ten sposób szybko ulatuje.

Skorzystano z grafiki Freepik

Porozumiewaj się po angielsku

Problemem wielu osób jest to, że rozumieją język angielski, jednak nie umieją w nim powiedzieć nawet kilku zdań, mimo znajomości składni i słówek. Aby pokonać lęk przed mówieniem po angielsku powinieneś… jak najwięcej mówić. Wartościowe są zarówno rozmowy przez Skype, jak i wspólne granie w gry multiplayerowe czy rozmowa na czacie. W coraz większej ilości polskich firm IT (zwłaszcza tych, w których team jest międzynarodowy) język angielski wykorzystywany jest podczas codziennych konwersacji i spotkań.

Podobnie jest z pisaniem – gdy programujesz, wykorzystuj angielskie nazwy zmiennych oraz komentarze po angielsku. Możesz też prowadzić po angielsku bloga na swój ulubiony temat.

Warto także udzielać się na anglojęzycznych stronach na temat programowania – merytorycznych dyskusjach na blogach programistycznych i na StackOverflow. Nie ograniczaj się jedynie do nauki języka z książek, ponieważ porozumiewanie się w języku obcym wymaga aktywności innych partii mózgu niż przyswajanie wiedzy (na przykład w zakresie gramatyki).

Nauka angielskiego w podróży

Wyjazd do innego kraju to jedna z najlepszych metod nauki mówienia po angielsku. W podróży co chwila znajdujemy się w sytuacji, kiedy musimy się sprawnie porozumiewać z innymi osobami. Co więcej, często trafimy na kogoś, dla kogo język angielski nie jest językiem natywnym. Wymusza to na nas używanie prostego i dobrze zrozumiałego języka angielskiego.

Zdolność szybkiego i zrozumiałego wyrażania swoich myśli w języku obcym jest znacznie ważniejsza od znajomości wszystkich czasów i setek słówek. Jeśli zapomnisz jakiegoś słówka lub zwrotu, będziesz mógł użyć synonimu lub… sprawdzić je dyskretnie w telefonie. W ten sposób łatwo przezwyciężysz lęk przed mówieniem.