You are currently viewing Jak zostać analitykiem biznesowym?

Jak zostać analitykiem biznesowym?

  • Post author:

   Branża IT jest atrakcyjna dla osób, które myślą o przebranżowieniu. Ciekawe projekty, stabilne warunki pracy i wysokie wynagrodzenie kuszą. Dla osób, które zainteresował zawód analityka biznesowego, ale nie wiedzą jeszcze, jak zabrać się do zmiany branży, przedstawiam kilka porad.

Zacznij od postaw

Od czego zacząć? To chyba najtrudniejsze pytanie, ponieważ rzucając się na głęboką wodę można  szybko się zniechęcić czy przestraszyć ogromem wiedzy do zdobycia. Książek, warsztatów, szkoleń jest dużo. Jeśli chcesz wejść w świat analizy biznesowej w poukładany, nieprzytłaczający sposób, warto rozpocząć naukę od „Kursu adeptów analizy”[i], stworzonego przez Hanię Wesołowską, która jest doświadczonym analitykiem biznesowym oraz autorką bloga analiza.it. Kurs prowadzony jest online, wiedza jest uporządkowana, a treści łatwe do zrozumienia dla osób spoza świata IT.

Korzystaj z warsztatów

Podczas warsztatów doświadczysz tego, czym jest analiza biznesowa w praktyce. Warsztaty organizowane są podczas branżowych konferencji – np. gdańskiej Konferencji Inżynierii Wymagań beIT, czy warszawskiej Konferencji Inżynierii Wymagań i Analizy Biznesowej. Udział w warsztatach jest niezwykle istotny, ponieważ często ich celem jest pokazanie uczestnikom, z jakimi problemami na co dzień spotyka się analityk biznesowy. Taka konfrontacja z codziennymi zadaniami pomaga upewnić się, czy obrana droga jest tą właściwą. Nawet, jeśli stawiasz pierwsze kroki w świecie IT, nie ma powodu do obaw – wiedza przekazywana jest tak, aby każdy zrozumiał, o co chodzi i wyniósł dla siebie coś przydatnego.

Poznaj narzędzia

Znajomość narzędzi do modelowania procesów biznesowych jest istotna. Możesz zainstalować na komputerze Bizagi Modeler – jest to darmowy program do mapowania procesów. Oczywiście ważna jest też znajomość notacji, czyli, można powiedzieć, języka, w którym zapisuje się to, jak wygląda proces biznesowy. Do mapowania procesów biznesowych używa się zwykle notacji BPMN – aby ją poznać, możesz skorzystać z książki Szymona Drejewicza „Zrozumieć BPMN. Modelowanie procesów biznesowych”.

Potwierdź wiedzę

Jeśli poważnie myślisz o przebranżowieniu, dokumenty potwierdzające wiedzę i umiejętności będą ważną pozycją w CV. Możesz zdecydować się na studia podyplomowe, np. na Politechnice Warszawskiej. „Inżynieria procesów biznesowych. Business Intelligence” to przykład kierunku współtworzonego przez praktyków. Studia pokazują szeroką perspektywę tego, na czym polega analiza biznesowa, a na czym analiza systemowa, ponieważ nie są to pojęcia tożsame. Ciekawe zajęcia z analizy i mapowania procesów biznesowych czy podstaw big data pozwalają poznać możliwe kierunki dalszego rozwoju i rozumieć, jakie trendy wpływają obecnie na zmiany w zakresie potrzebnych analitykom kompetencji.

Dostosuj ścieżkę rozwoju do własnych potrzeb

Jeśli chcesz przyspieszyć proces nauki, lub czujesz, że potrzebujesz wsparcia w poznawaniu świata analizy biznesowej, warto rozważyć indywidualne korepetycje z doświadczonym analitykiem, który  jednocześnie ma kompetencje dydaktyczne. Taką osobą jest np. Jarek Żeliński, wykładowca, szkoleniowiec, autor bloga oraz książki „Analiza biznesowa. Praktyczne modelowanie organizacji”, ale przede wszystkim – praktyk z wieloletnim doświadczeniem. Korepetycje z Jarkiem Żelińskim to skondensowana dawka wiedzy, która przekazana w przystępny, ciekawy sposób pozwoli przenieść twoje umiejętności na wyższy poziom.

Zacznij działać

Przebranżowienie nie jest łatwe, ale jeśli czujesz motylki w brzuchu na myśl o porządkowaniu i dokumentowaniu świata procesów biznesowych, lubisz pracę z ludźmi, rozmowy, warsztaty, nieustanną naukę nowych rzeczy, a dodatkowo chcesz otrzymywać za to wynagrodzenie powyżej średniej krajowej, to zmiana zawodu na analityka biznesowego będzie dla ciebie satysfakcjonująca. Wszystkie powyższe porady i wskazówki wypróbowałam osobiście, podczas mojego procesu przebranżowienia. Realizacja powyższych punktów zajęła mi dwa lata, ale pierwszą pracę jako analityk biznesowy otrzymałam już po roku przygotowań, zanim rozpoczęłam studia podyplomowe. Zacznij więc działać, mam nadzieję, że przygotowane przeze mnie podpowiedzi oświetlą drogę do celu.  

[i]http://edu.analizait.pl/product/kurs-adeptow-analizy/