
Akio Morita powiedział: „Twój biznes i jego przyszłość leżą w rękach ludzi, których zatrudniasz”. Minął rok, od kiedy w Polsce ogłoszono pierwszy lockdown spowodowany pandemią koronawirusa, ostatnie 365 dni pokazały nam jak szybko mogą zachodzić zmiany we wszystkich obszarach życia.
Dynamiczny przyrost zakażeń covid-19, coraz większe obawy pracodawców jak i strach pracowników przed niewiadomą, wymusiły na pracodawcach bardzo szybkie działania przenoszące pracę biurową do pracy online. Zmiany dotknęły każdej branży, nie ominęły również branży IT. Home office dla wielu firm stał się koniecznością, zaczęto wprowadzać wideokonferencje, kanały informacyjne, kanały komunikacji, dodatkowe aplikacje wspierające pracę zdalną – to tylko niektóre produkty, nad których wprowadzeniem czuwały całe zespoły IT. Przejście pracowników na tryb zdalny pokazało, że praca w domowym zaciszu może przynosić zbliżone efekty jak praca w biurze.
Ile firm tyle w nich różnych narzędzi. Komunikacja jest podstawą dobrego działania w firmie, a praca zdalna sprawiła, że korzystanie ze Slacka’a, GitHuba’a, Trello, MS Teams, Zooma czy Skype’a to chleb powszedni nawet w zespołach, które do tej pory pracowały wyłącznie stacjonarnie. Każde z tych narzędzi daje wachlarz możliwości do komunikacji, poprawy efektywności pracy, monitorowania postępu prac jak i udostępniania plików. GitHub to rewelacyjne narzędzie dla software developerów – portal pozwala na przechowywanie i udostępnianie autorskich projektów, oferuje szeroką bazę open-source’owego oprogramowania. Trello jest doskonałym narzędziem do zarządzania zadaniami zarówno dla kierowników jak i dla członków zespołu lub prywatnych użytkowników. Intuicyjne działanie aplikacji pozwala na udostępnienie swojej przestrzeni pozostałym pracownikom. Pracując na projekcie mam okazję korzystać z aplikacji: MS Teams i JIRA. Moja opinia o produkcie MS Teams? Ogólnie bardzo przejrzysty, prosty komunikator zarówno do czatu jak i do prowadzenia rozmów video. Każde z powyższych narzędzi jest możliwe do wykorzystania pracując zdalnie, a to tylko kilka przykładów z grona wielu dostępnych aplikacji. Jeśli „ między wierszami” słyszałeś o REDMI, NOZBE czy ASANA to dobrze słyszałeś, są to również apki do zarządzania projektami. Udostępnianie danych jest dziś również o wiele łatwiejsze, a to wszystko dzięki usługom chmurowym (cloud computing). Więc jeśli miałeś na swoim komputerze cenne dane zapisane w chmurze, a komputer uległ awarii –nie martw się wszystko jest w magazynie danych na serwerach
Ale czy same aplikacje wspierające pracę zdalna są wystarczające, aby w pełni realizować swoje obowiązki zawodowe? Najważniejszym elementem efektywnej pracy zdalnej jest odpowiednia jej organizacja oraz samodyscyplina. Dobrze zorganizowana praca pozwala nam osiągnąć wyznaczony cel, zachowując przy tym oszczędność naszego, jakże cennego, czasu. Jeszcze rok temu Home office był najczęściej spotykany jako forma benefitu w wybranych firmach- dzisiaj to nasza normalność. Możliwość świadczenia pracy może odbywać się tak naprawdę z każdego zakątka świata, zachowując przy tym pełną elastyczność i swobodę pracownika. Kto z nas nie lubi pracować na ukochanej sofie z filiżanką pysznej kawy z ekspresu, tworząc przy tym rozwiązania wpływające na rozwój i działania firmy?
Jak zawsze medal ma dwie strony – praca zdalna ma swoje plusy i minusy, zarówno patrząc przez pryzmat pracodawcy jak i pracownika. Zdecydowanie do plusów homeoffice’u możemy zaliczyć oszczędność czasu (nie tracimy go na dojazdy do firmy) i ogólny wypoczynek – rozpoczynając pracę o 8.00 nie musimy wstawać o 6.30 aby zdążyć dojechać do biura, co przekłada się dodatkowy czas, jaki możemy wykorzystać na nasze zainteresowania, czas spędzony z rodziną lub dłuższy sen, co z kolei korzystnie wpływa na nasz stan psychiczny i fizyczny, a z punktu widzenia pracodawcy – mamy wypoczętych pracowników. Co więcej, home office nie wymaga sztywnych zasad dresscode’u. Dodatkowo ekologia jest kolejnym ważnym aspektem pracy zdalnej – mając na uwadze funkcjonowanie biura oszczędzany jest prąd oraz woda. A minusy jakie niesie ze sobą praca zdalna? Pół żartem pół serio – obawa naszego szefa „czy praca Kowalskiego będzie wydajna w takim samym stopniu jak w biurze?”. Jeśli ta obawa nadal istnieje, warto posłużyć się wynikami prowadzonych badań w tym temacie. Np. badania przeprowadzone przez firmę Valoir* wykazały, że praca zdalna jest mniej wydajna zaledwie o 1% w stosunku do pracy w biurze- takie wyniki można uznać za sukces sukcesów lub sparafrazować znane słowa: „Sukces ma wiele twarzy i nie zawsze potrzebuje biura”. Jednak dużym problem jaki zaistniał w czasie pandemii jest brak realnych spotkań. Ograniczone zostały podstawowe czynniki kreujące relacje międzyludzkie. Z autopsji wiem, że przeczytane zdanie w komunikatorze nie zostanie odebrane w identyczny sposób jak wypowiedzenie ich face to face. Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, brak ruchu to również ogromny minus pracy zdalnej, a owocowe czwartki będą wtedy kiedy pójdziesz do warzywniaka po jabłko czy banana. Konkluzja? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, pewnie każdy z Was mógłby dopisać kilka swoich przykładów poszerzając przytoczoną listę. Być może dobrym rozwiązaniem jakie można rozważyć (gdy tylko zostaną zniesione obostrzenia), by zwiększyć ilość plusów i zmniejszyć minusy, jest wprowadzenie modelu pracy 50/50- część tygodnia pracy zdalnej, druga część w biurze.
W całym tym korona-zamieszaniu nie zapominajmy jednak o istotnym elemencie, jakim jest work-life balance. To nic innego jak zachowanie równowagi między obowiązkami w pracy, a życiem prywatnym. Po zakończeniu dnia pracy „zaloguj się” do życia prywatnego – Twój mózg po pracy potrzebuje odpoczynku. Pomoże Ci w tym trochę ruchu, np. spacer, jazda na rowerze, ale także słuchanie muzyki (np. klasycznej) a może inne czynności niezwiązane z pracą. Pomyśl o czymś przyjemnym, może masz jakieś hobby?
Jak widać, praca zdalna wprowadziła w nas wiele zmian: psychicznych, fizycznych jak i technologicznych. Obecna rzeczywistość niesie ze sobą plusy i minusy. Czy tak już zostanie? Czy praca zdalna będzie na porządku dziennym? Czy czekają nas kolejne etapy digitalizacji? Na te i na wiele innych pytań myślę, że będziemy w stanie odpowiedzieć dopiero za dłuższy czasu. Podsumowanie tego tematu jest proste: pracujmy sumiennie, zachowując przy tym jednak balans między życiem prywatnym, a zawodowym.
* Źródło: https://cyfrowa.rp.pl/it/47419-praca-zdalna-zaskakujaco-wydajna-najnowsze-badania