You are currently viewing 3 najpopularniejsze błędy w prowadzeniu projektów zwinnych

3 najpopularniejsze błędy w prowadzeniu projektów zwinnych

  • Post author:

   Od kilku lat można zaobserwować wyraźny trend w byciu Agile. Wiele organizacji używa haseł związanych ze zwinnym prowadzeniem projektów, które mają symbolizować nowoczesność i pójście z duchem czasu. Zwinne zarządzanie projektami może znacznie zwiększyć produktywność, a także zdolność do prosperowania w świecie IT. Jednak pomimo wielu korzyści, wciąż powtarzane są błędy, które uniemożliwiają wykorzystanie pełnego potencjału bycia Agile.

TRZY NAJPOPULARNIEJSZE BŁĘDY W PROWADZENIU PROJEKTÓW ZWINNYCH:

Miejsce 3: Spotkania, które mogły być mailem

Nie dotyczy to wyłącznie branży IT, każdemu zdarzyło się chociaż raz uczestniczyć w spotkaniu, które można było podsumować jednym zdaniem: to spotkanie mogło być mailem.
Bardzo często to Scrum łączony jest z niepotrzebnymi spotkaniami. Kalendarze programistów, designerów i testerów zapełniają się powiadomieniami i ostatecznie zespół zostaje zniechęcony do dalszej pracy. Jak tego uniknąć? Wystarczy szybki przegląd Scrum Guide, żeby dowiedzieć się więcej o wydarzeniach niezbędnych do prowadzenia projektów w Scrum. Wydarzenia te (eventy) wskazują, które spotkania są konieczne do utrzymania odpowiedniego poziomu komunikacji i transparentności w projekcie. Dodatkowo warto zawsze zadać sobie pytanie: czy faktycznie moje spotkanie jest niezbędne? Należy przede wszystkim brać pod uwagę  obciążenie zespołu oraz kalendarze członków spotkania. Może się okazać, że kilkugodzinny stand-up meeting przed zakończeniem sprintu nie jest najlepszym pomysłem. Jak pisze doświadczony trener Scrum Barry Overeem w swoim artykule: Prowadzenie wielu spotkań (ad hoc) w ciągu dnia przerywa koncentrację i za każdym razem wymaga od programisty ponownego skupienia się na celu zadania[1].

Miejsce 2: Co za długo to niezdrowo

Szacunek do czasu i pracy członków zespołu to kolejny istotny aspekt. Na jednej z popularnych grup Facebookowych dla programistów  można przeczytać powtarzające się komentarze dotyczące zbyt długich spotkań, które zamiast zespoły motywować – zniechęcają do pracy. Wtedy do akcji powinien wkroczyć Scrum Master. Niestety, według wielu komentujących często to Scrum Masterzy nie kontrolują spotkań. W przypadku projektów Scrum (lub hybrydowych) warto pamiętać o wytycznych, które podaje Scrum Guide:

  • Maksymalny czas na daily to 15 minut
  • Sprint planning może trwać do 8 godzin (to górna granica w przypadku sprintów trwających miesiąc)
  • Sprint review może trwać do 4 godzin, ale wyłącznie jeśli sprint trwa miesiąc
  • Retrospektywa może trwać nawet trzy godziny dla miesięcznego sprintu, ale nikt nigdy tyle nie wytrzymał bez myślenia o kolejnej kawie

W przypadku sprintów, które trwają krócej, spotkania zwykle powinny również zostać skrócone. Warto dodać, że backlog refinement nie powinien zajmować zespołowi developerskiemu więcej niż 10% pracy zespołu w danym sprincie.

Źródło: www.facebook.com/watergile

Miejsce 1: Scrum to nie jest zupa pomidorowa – nie każdy lubi

W artykule analizującym straty finansowe jednego z największych banków w Europie można przeczytać, że wprowadzone w 2011 roku metody zwinne okazały się być zgubne zarówno dla działów IT jak i biznesu. Po dziewięciu latach zrezygnowano z prowadzenia projektów Agile i dalszym rozwoju DevOps w organizacji. Błędem kluczowym było założenie, że korzyści płynące z tworzenia oprogramowania Agile lub dostarczania oprogramowania DevOps będą w pełni realizowane przez firmę i użytkowników końcowych bez dalszych zmian w całej organizacji [2]. Wniosek nasuwa się sam: nie wszystkie projekty mogą być prowadzone w sposób zwinny, szczególnie jeśli struktura organizacji nie sprzyja wprowadzeniu głębokich zmian. Pomimo głosów sugerujących zagrożenie płynące z łączenia metod zwinnych z metodami tradycyjnymi, nadal wiele organizacji wybiera taką ścieżkę zarządzania. Według raportu State of Agile z maja 2020 roku, ponad 30% ankietowanych organizacji zadeklarowało prowadzenie projektów zwinnych, przy użyciu metod  innych niż Scrum[3]. W tym zestawieniu znalazły się również metody hybrydowe.

Złe prowadzenie projektów według Scrum lub wprowadzanie zwinnych metod bez wcześniejszego przygotowania może mieć negatywny wpływ na całą organizację. Ostatnio przeczytałam taki komentarz na jednej ze stron poświęconych projektom zwinnym: Zły Scrum boli. To wyrażenie najlepiej podsumowuje skutki błędnego i nieprzemyślanego implementowania metod zwinnych.

Aby jednak zachować najwyższą jakość prowadzonych projektów warto rozbudowywać zespół o specjalistów i ekspertów w danej dziedzinie. 

Nexio Management od piętnastu lat zajmuje się dostarczaniem rozbudowanych rozwiązań IT oraz zapewnia profesjonalny outsourcing z bazą ponad 400 pracowników. Zespół zbudowany z wykwalifikowanych specjalistów pozwala zachować najwyższą jakość prowadzonych projektów. Więcej na ten temat: https://www.nexio.pl/

[1]https://www.scrum.org/resources/blog/myth-11-scrum-we-spend-too-much-time-meetings?gclid=EAIaIQobChMI8a-Z0_-87QIVFnYYCh2oHA8aEAAYASAAEgLFAvD_BwE

[2] https://www.plutora.com/blog/agile-devops-failing-fortune-500-companies-wake-call-us

[3] https://stateofagile.com/#